ZAGOSPODAROWANIA TURYSTYCZNE

Przez gminę biegną trzy znakowane szlaki turystyczne. Jest to szlak żółty prowadzący z Koszarawy w kierunku wschodnim na LACHÓW GROIM (1045m n.p.m.) CZERNIAWĘ SUCHĄ (1062 m n.p.m.) i JAŁOWIEC (1111 m n.p.m.) zaś w kierunku zachodnim do studenckiego schroniska na LOSKU (968m n.p.m.) i dalej przez Przyborów do Korbielowa do stóp masywu PILSKA (1557m n.p.m.). Drugi szlak zielony im. M. Maczyńskiego prowadzi z Koszarawy Cichej na CZERNIAWĘ SUCHĄ PRZEL KLEKOCINY (864m n.p.m.) MĘDRALOWĄ (1168m n.p.m.), BABIĄ GÓRĘ (1725 m n.p.m.) aż do Jabłonki. Przygraniczny rejon pomiędzy Babią Górę i Pilskiem penetruje także szlak czarny prowadzący z HALI KAMIŃSKIEGO (1118mn.p.m.)przez przysiółek Głuchaczki do Korbielowa. Na terenie gminy znajduje się wiele ścieżek turystycznych dzięki którym, wspólnie z szlakami turystycznymi, dają możliwość zaplanowania wycieczki o różnej skali trudności. Jednym z największych atutów Koszarawy jest jej malownicze położenie. Dlatego jest tu tak wiele ścieżek i szlaków turystycznych, dających możliwość zaplanowania wycieczki o różnej skali trudności, od godzinnych spacerów po całodzienne wędrówki. Niemal z każdego punktu widokowego rozpościera się piękny widok na największe a zarazem najpiękniejsze góry Beskidów: Babia Góra, Pilsko, masyw Romanki czy Policy. Koszarawa to również wymarzone miejsce do uprawniania kolarstwa górskiego o każdym stopniu zaawansowania.

Mało ambitnym turystom proponuję wycieczki na przeł. Klekociny, przeł. Cichą, do kaplicy pod Halą Janoszkową, na Lanckoronę, Czarną Górę, Łosek, można również zwiedzić zabytkowy Kościół w Koszarawie lub odwiedzić Franciszkanów w Koszarawie Bystrej.

Ambitnym turystom (tzn. takim którzy potrafią wędrować minimum 2 godz. w jedną stronę) polecam odwiedzić Jałowiec z którego szczytu rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków w Beskidach (przy bardzo dobrej widoczności nad przeł. Krowiarki widać mur Tatr Wysokich). Górę tę w swoich wędrówkach odwiedzał Karol Wojtyła co jest jeszcze jednym argumentem aby koniecznie odwiedzić to miejsce. Proponuję również wycieczki na koszarawskie hale(Mędralową, Kamińskiego, Janoszkową ) z których widok jest równie piękny jak z Jałowca, lub całodniową wycieczkę wokół kotliny koszarawy.

FAUNA l FLORA

Jednym z czynników wpływających na rozwój fauny i flory jest przynależność granic Gminy Koszarawa do Babiogórskiego Parku Narodowego jak również to iż ponad połowę jej powierzchni zajmują lasy. Można tutaj wyróżnić następujące piętra fizjogeograticzne: pogórze (do 550 m.), piętro regla dolnego (550-1100 m.) i piętro regla górnego (do około 1200 m.). Niestety wędrując po Gminie Koszarawa nie można spotkać tak wiele gatunków roślin i zwierząt jak kilkadziesiąt lat temu. Głównym powodem zubożenia fauny i flory na tym obszarze jak i w całych Beskidach jest gospodarka ludzka rujnująca równowagę w świecie roślinnym i zwierzęcym. Na terenie Koszarawy jak i całej Żywiecczyzny można natknąć się na następujęce gatunki drapieżców: tj. wilka i rysia występujących wyłącznie w rejonie Przeł. Jałowiec-kiej (1017m.n.p.m.), Hali Mędralowej (1169m.n.p.m.) i Hali Kamińskie-go(1118m.n.p.m.). Ze zwierząt łasicowatych występuje tutaj kuna, tchórz, łasica. Jedynym przedstawicielem zwierząt futerkowatych jest lis, który szczęśliwie przetrwał wszystkie przemiany, zwierzynę grubą reprezentują tutaj jelenie, sarny i dziki. Z ptaków można spotkać m.in. sowę, jastrzębia, dzięcioła, bażanta, kuropatwę. Gatunki ryb zostały silnie przerzedzone i dlatego w ko-szarawskich wodach występuje tylko: strzelba, głowacz oraz pstrąg potokowy. Do najbardziej charakterystycznych zespołów roślinnych występujących w Koszarawie należą zespoły leśne, łąkowe i łęgowe. Dawniej na terenie gminy znajdował się las jodłowo-bukowo-świerkowy, jednak w wyniku działalności człowieka zostały one silnie zmienione gatunkowo i obecnie około 80% drzewostanu stanowi świerk. Lasy te charakteryzują się ubogim poszyciem i nieco bogatszym runem, które dostarcza: grzybów, malin, jagód .owoców leśnych , jeżyn oraz krzewów dzikiej róży. Na terenie gminy występują takie gatunki drzew jak np.: dąb, brzoza, sosna, leszczyna, jarzębina, lipa oraz modrzew. Uroku łąkom i lasom nadają kwiaty i krzewy, które w największych ilościach występują w okresie wiosennym. Są to m.in. marzanna wonna, prze-biśnieg pospolity, sasanka wiosenna, zachylnik górski, dziurawiec pospolity, storczyk, kłosówka wełniasta i kłosówka miękka. Babia Góra z Jałowca (1111 m n.p.m.)